Blogunuzda Topluluğu Büyütmek için 7 Strateji
 1. Anasayfa
 2. Blog

Blogunuzda Topluluğu Büyütmek için 7 Strateji

Son zamanlarda Bilonu.com'da bir blogda topluluk oluşturma konusunu inceliyoruz. 9 Sene'yi belirleyerek başladık.

0

Yazı İçeriği

Son zamanlarda Bilonu bir blogda topluluk oluşturma konusunu inceliyoruz. Bir blogda topluluğun 9 faydasını ve 3 maliyetini belirleyerek başladık ve ardından bir blogda topluluk oluşturmanın 5 aşamasını inceledik .

Bugün, blogunuzda topluluk oluşturmak için YAPMANIZ GEREKEN bazı belirli şeyleri daha derinlemesine incelemek istiyorum.

1. Konuşma Sesiyle Yazın

Bu ipucu, bloglama ipuçlarının ‘bu roket bilimi değil’ kategorisine uyar (birçok blog ipucunda olduğu gibi) – ancak göründüğü kadar basit, blogcuların düzenli olarak blog yazmak yerine ‘AT’ okuyucularıyla konuşma tuzağına düştüklerini görüyorum. .

İyi konuşma sanatı, ‘ilgili’ olmakla olduğu kadar ‘ilgili’ olmakla da ilgilidir. İyi sohbetçiler sorular sorar, başkalarının konuşmasına izin vermek için duraklar ve onlar konuşurken başkalarını dinlerler.

gemiler, gece, geçen ve tüm bunlar...

İyi blog yazarları da benzer şekilde genellikle daha konuşkan bir şekilde yazar ve bunu yaparken okuyucuları yanıt vermeye davet eder.

Her blog yazarının kendi tarzını ve sesini bulması gerekir, ancak birçok şeyin daha ‘konuşmalı’ yazmada yardımcı olduğunu gördüm:

konuştuğum gibi yazıyorum

En iyi blog gönderilerim genellikle bir okuyucuya bir soruyu yanıtlayan bir e-posta yazmamla başlar. Alternatif olarak, yazarken genellikle biriyle konuştuğumu hayal edeceğim – bu da daha kişisel bir şekilde yazılan bir gönderiye yol açıyor.

hikayeler anlatırım

Bunu her gönderide yapmıyorum, ancak bir gönderiye bir tür kişisel açı eklediğimde, okuyucuları kendi hikayelerini anlatmaya çekiyor gibi görünüyor. Hikayenin uzun veya son derece kişisel bir hikaye olması gerekmez – sadece işinizde bir şeyi nasıl yaptığınızı paylaşmak olabilir (dPS’de bir Flickr Grubunu ara adım olarak dPS’ye nasıl eklediğimizden bahsettiğimde aşağıda bunu yaptığımı göreceksiniz) bir forum başlatma yolunda, şimdi bir Facebook Grubu ).

kişisel dil kullanırım

Bir başkasıyla konuşurken ‘ben’, ‘siz’ ve ‘biz’ gibi kelimeler kullanmak yaygındır. Tersine, teorik bir dilde yazdığınızda bu kelimeler genellikle kaybolur. 2012’de Bilonu ‘daki en iyi 20 gönderiye göz atın ve o yıl en çok okunan gönderilerin %50’sinden fazlasının başlıklarında kişisel kelimeler olduğunu fark edin.

Görüşleri Paylaş

Okuyuculardan bir tür tepki almanın en güçlü yollarından biri, fikrinizi paylaşmaktır. Bunu yapmak, okuyucularınızı otomatik olarak kendi fikirleri ve sizinle aynı fikirde olup olmadıkları hakkında düşünmeye teşvik edecektir – ve çoğu zaman en azından birkaçının kabul edip etmediklerini size bildireceğini göreceksiniz! Burada biraz dikkatli olun – fikir yazıları tartışmaya neden olabilir ve yazınızın tonuna ve konuya bağlı olarak hararetli bir sohbete yol açabilir!

2. Davet Etkileşimi

Konuşma tonuyla yazmanın bir parçası, başkalarını sohbete katılmaya davet etmektir. Okuyucularınızdan bazıları herhangi bir etkileşim olmadan yorum yapacak olsa da, bunu yapmak için basit bir çağrı ile daha kaç kişinin sizinle etkileşime gireceğine şaşıracaksınız!

Bireysel Koruma

Okuyucularınızı sizinle etkileşime geçmeye davet etmek, aşağıdakiler gibi çok sayıda şeyi içerebilir:

 • okuyuculardan yorum yapmalarını istemek (sadece yazıların sonunda değil… diğer insanların bir konu hakkındaki düşünceleriyle ilgilendiğinizi hemen en başında belirtebilirsiniz (yukarıda birkaç paragrafta yaptığım gibi).
 • Spesifik sorular sormak – Sorularınız ne kadar spesifik olursa, o kadar iyi yanıtlar alırsınız (yani, bir gönderiyi genel bir ‘ne düşünüyorsunuz?’ ile bitirmek yerine, okuyucularınıza konunuz hakkında daha spesifik bir soru ile rehberlik edin veya onlara bazı sorular sorun. ilk yorumu yapmalarına yardımcı olacak alternatifler veya örnekler.
 • Tamamen sorudan oluşan gönderiler yazın – yanıt almanın en iyi yollarından biri, sorunun kendisinden biraz daha fazlasını içeren bir gönderi yazmaktır. Bu ‘tartışma’ gönderileri altın değerinde olabilir (örneğin, son zamanlarda Pinterest konulu bir haftalık içeriği tamamlamak için, konuyla ilgili bir tartışma gönderisiyle seriyi bitirdik .
 • Bir Meydan Okuma Belirleme – dPS’de, okuyucuların bir temayla ilgili fotoğraf çekmeleri ve sonra geri dönüp yaptıklarını paylaşmaları için haftalık temalı bir meydan okuma yapıyoruz ( burada ‘Doğa’ temasında yaptığımız bir örnek var ) . Bu sadece çok sayıda yorum almakla kalmaz, aynı zamanda okuyucuların gerçek okuyucu katılımının bir işareti olan oldukça ilgili bir şey YAPMALARINI sağlar. Yakın tarihli bir başka örnek , Bilonu’daki son Grup Yazma Projemiz olacaktır .
 • Anketler – belki de ilk kez okuyucuyu pasiflikten kurtarmanın ve küçük bir şeyler yapmanın en basit yöntemi blogunuzda bir anket yapmaktır. Çoktan seçmeli birkaç seçenek arasından seçim yapmalarını sağlamak ve ‘oy’ düğmesini tıklamak pek fazla gibi görünmeyebilir, ancak okuyucularınıza onların fikirleri veya deneyimleriyle ilgilendiğinizi gösterir ve onları katılım ve topluluğa giden yolda küçük bir adım attırır. . Anketlerle yapabileceğiniz diğer bir şey de, oy verdikten sonra neden böyle oy verdiklerini size söylemelerini istemektir. Örneğin, dPS’de okuyuculara hiç fotoğrafçılık dersi alıp almadıklarını sorduk .ve sonra gönderinin sonunda onları bize hangi sınıf olduğunu ve onu nasıl bulduklarını söylemeye davet etti. 161 kişi bir yorum ekledi. Bu, ankete oy verenlerin küçük bir yüzdesi iken, sitedeki ortalama bir gönderiden daha fazla yorum yapıldı.
 • Okuyuculara Topluluk hakkında bilgi verin – biz anketler hakkında konuşurken, yararlı bulduğum diğer bir şey de yalnızca bir anket yürütmek değil, aynı zamanda bir anketin nihai sonuçlarını da yayınlamak. Örneğin bu gönderide, dPS okuyucularımızdan kaçının yeni bir kamera satın almak istediğini paylaştık . Bunu yaparken okuyucular, topluluğunuzun çeşitli üyeliklerine nerede uyduklarını görür ve onlara katıldıklarını hatırlatırsınız. Sonuçları göstermenin diğer iyi yanı, tüm okuyucu kitlenize diğerlerinin sizinle etkileşim kurduğuna dair sinyal vermenizdir. Yukarıdaki örnekte 28.000 kişinin ankete yanıt verdiğinden bahsetmiştik – harika bir sosyal kanıt!
 • Etkileşimleri blogunuzdan KAPATIN – topluluğun, değerli olması için yalnızca blogunuzda olması gerekmez. Aslında okuyucularım arasında gördüğüm en iyi topluluk tartışmalarından bazıları dPS Facebook sayfamızda veya kişisel Google+ sayfamda gerçekleşti . İnsanlar bu sosyal ağlar tarafından etkileşim kurmak için eğitilir – bu nedenle, devam eden topluluğa yol açabilecek sohbetlere ve ilişkilere başlamak için harika bir yer olabilir.

Okuyucularınızı etkileşime girmeye yönelik düzenli davetler, giderek daha fazla okuyucunuzu pasiflikten çıkarıp sizinle bir etkileşime çekecektir. Topluluğa doğru atılan küçük bir ilk adım bile pasif bir okuyucunun aşırı derecede meşgul olmasına yol açabilir ki bu daha önce gördüğümüz gibi birçok olumlu fayda sağlayabilir .

Daha fazla okuma:

3. Özel Bir Topluluk Alanı Düşünün

Bloglar, herhangi bir gönderiye yorum yapılmasına izin vererek bir dereceye kadar içlerinde yerleşik bir topluluğa sahiptir. Birçok blog aracı artık yalnızca yorumlara izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda deneyimi geliştiren ve takip etmesi kolay bir şekilde mini konuşmaların gerçekleşmesine izin veren zincirli yorumlara da izin veriyor.

Bununla birlikte, blogunuzda okuyuculara yalnızca sizin veya yazarlarınızın söylediklerine yanıt verme değil, aynı zamanda yeni konuşma dizileri başlatma yeteneği vermek istediğiniz bir zaman gelebilir.

Bunu yapmak için bir tür özel topluluk alanını düşünmek isteyeceksiniz.

Bunu yapmanın çeşitli yolları var. dPS’de bunu ilk olarak, okuyucuları fotoğraf paylaşmaya ve sohbet başlatmaya davet ettiğim bir ‘ Flickr Grubu ‘ başlatarak yaptım. dPS’nin bir fotoğraf sitesi olması ve Flickr’ın fotoğrafçılarla dolu olması, okuyucularımıza sadece etkileşim için bir alan sağlamakla kalmadı, aynı zamanda yeni okuyucular bulmamıza da yardımcı oldu.

dPS için Flickr grubu ayrıca okuyucularımıza bir topluluk tadı verdi ve iştahlarını o noktaya kadar açtılar ki gerçek bir forum alanı başlatmayı düşünüp düşünmediğimi sormaya başladılar – yaptığım bir şey (ve sonra dPS Facebook’u oluşturmaya devam ettim) Grup ) yeterince aktif üye ile başlatmak için yeterli talep olduğunu gördükten sonra.

Blogunuzda Topluluğu Büyütmek için 7 Strateji

Bir forum kendi avantajları ve zorluklarıyla birlikte gelir .

Kısa forumlarda faydaları şunlardır:

 • Okuyucu Etkileşimini Artırma
 • Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Oluşturur
 • Ziyaret Başına Sayfa Görüntülemelerini Artırır
 • Farklı okuyucu türlerine hitap eder

Ancak forumların zorlukları şunları içerir:

 • Ölçülü olmanın zorluğu (çok fazla iş gerektirebilir ve genellikle spam göndericilerin hedefidir)
 • Forumu çekici olacak kadar aktif hale getirmek için yeterli kritik kitleye sahip olmanın zorluğu
 • Teknik zorluklar – çoğu kendi kendine barındırılan blog platformunda olduğu gibi forum platformlarının bakım ve yükseltmelere ihtiyacı vardır ve yönetilmesi zor olabilir.

Forumlarda Daha Fazla Okuma : Bir Forumu (veya blogu) ÖLDÜRECEK 10 Hataya ve Blogunuza Forum Eklemekle İlgili 6 İpucuna göz atın .

Bir blogdaki topluluk alanları için diğer seçenekler, aşağıdakiler gibi site dışı topluluk alanları kurmayı içerir:

Elbette tüm bu seçeneklerle, topluluğunuzun barındırılması ve bakımı üzerinde kontrol sahibi olan diğer şirketlerin insafına kalmış olursunuz. Ayrıca özellikler vb. üzerindeki kontrolünüzü de kaybedersiniz.

Sohbete ekleyin : Blogunuzda (veya diğer kişilerin) başka tür topluluk alanları ile deneyiminiz varsa, aşağıdaki yorumlarda bunları duymak isterim.

4. Etkileşimli ve Erişilebilir Ortamları Kullanın

Farklı sosyal medya türlerini kullanmaktan bahsederken, blogunuzda ve çevresinde topluluk oluşturmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bir dizi başka araca değinelim.

Birkaç yıl önce okuyucularımla bağlantı kurmak için Ustream’i kullanmayı denedim. Bir Bilonu kanalı kurdum ve okuyucularla Soru-Cevap oturumları yapmak için oldukça düzenli ama dürtüsel bir temelde buna atlardım.

Bu, Facebook’a taşıdığım, birçok Facebook Canlı Soru-Cevap oturumu yaptığım ve hatta ortak çalışma oturumlarına ev sahipliği yaptığım bir fikir . Ne zaman Canlı yayın yapsam , okuyuculardan çok sayıda olumlu geri bildirim alıyorum çünkü bu, yalnızca sorular sorarak benimle etkileşim kurmalarına değil, aynı zamanda yanıtlarımı canlı olarak görmelerine ve duymalarına izin verdiği ve ayrıca diğer insanlarla yorumlarda etkileşime girebildiği için okuyuculardan çok sayıda olumlu geri bildirim alıyorum. canlı izliyor.

Bu cephedeki diğer seçenek, web seminerleri çalıştırmayı denemektir – benim de çok yaptığım bir şey.

Web seminerleri

Bilonu web seminerlerini yürütmek için GoToWebinar’ı (bağlı olduğum) kullanıyorum ve benimki yalnızca slaytlarla konuşurken veya misafirlerle röportaj yaparken (yalnızca sesli) Web seminerlerimiz hakkında diğer birçok konuda aldığımdan daha fazla olumlu geri bildirim aldım Son birkaç yılda burada Bilonu’da yaptım.

GotoWebinar ayrıca 100 katılımcılı web seminerleri için de Video konferansı tanıttı (yakında daha büyük planlar için eklenecek), böylece katılanlar sizi canlı görebilir. Bu günlerde toplantılar ve web seminerleri için çok popüler olan bir başka seçenek de Zoom . Ayrıca, deneyimi geliştirmek için bazı üçüncü taraf yazılımları kullanmak isteyebilirsiniz – işte canlı akış kurulumum .

5. Projeleri ve Zorlukları Çalıştırın

Bana sık sık Bilonu için ‘devrilme noktasının’ ne olduğu soruluyor – blogun gerçekten başladığı an. Bunlardan birkaçı vardı, ancak biri Daha İyi Bir Blog Oluşturmak için 31 Gün (31DBBB) mücadelesini ilk kez yürütüyordum.

Daha İyi Bir Blog Oluşturmak için 31 Gün bugün en çok satan Kursumuzdur, ancak bu şekilde başlamamıştır. Aslında, 2005’te bir ay boyunca bir araya getirdiğim ve daha sonra bir e-kitap olarak biçimlendirdiğim ve ardından şimdiki kursa dönüşen bir dizi blog yazısı olarak başladı.

Bu fikir kızarmış bir şaka olarak başladı ama kaybolmayan bir fikirdi ve böylece bir gecenin erken saatlerinde uyuyamadığım bir anın etkisiyle bu mücadeleyi nerede yapacağımızı ilan ettim. Okuyuculara 31 gün boyunca her gün blog yazmanın bir yönü hakkında biraz öğretim/teori verirdim ve ayrıca onlara bu zorlukla ilgili olanı tamamlamaları için bir meydan okuma verirdim.

Gerçekten çok fazla yükselişini beklemiyordum ama ertesi sabah o yazıyla ilgili bir sürü yorum ve e-posta gönderen insanların heyecanlı olduklarını söylemesiyle uyandım. Takip eden 31 gün, yalnızca blogda artan trafik değil, aynı zamanda okuyucuların daha önce olduğundan daha derin bir şekilde etkileşime girdiğini gördü.

Sonraki iki yıl boyunca 31DBBB’yi tekrar çalıştırdım ve her seferinde okuyucuların siteyle daha fazla etkileşime girdiğini gördük.

Bu projeler aracılığıyla, insanlara belirli bir süre boyunca üzerinde çalışacakları ortak bir görev vermenin, onları birbirine daha da yakınlaştıran ortak bir deneyim sağladığını fark ettim.

2005’ten beri blogosferde bu tür birçok proje yürütüldü. Aslında Nesting yerinden 31DBBB Nester’dan esinlenerek blogunda blog yazarlarının bloglarında bir ’31 Gün’ serisi yayınlamaya davet edildiği yıllık bir ’31 Günlük Değişim’ projesi yürütüyor.

2012’de Nester, 1200’den fazla blog yazarının Ekim ayı boyunca 31 Günlük Mücadeleler düzenlediğini gördü (aşağıda sadece birkaçı resmedilmiştir)! Bu proje her yıl büyüyor ve bunun nedeni, katılan blog yazarlarının bloglarında böyle bir proje yürütmenin gücünü keşfetmeleri olduğundan şüpheleniyorum.

Blogunuzda Topluluğu Büyütmek için 7 Strateji

Çalıştırabileceğiniz başka birçok zorluk var. Örneğin, binlerce kişinin katıldığı FatMumSlim’in Photo a Day Instagram yarışmasına göz atın. Benzer şekilde Fox in Flats , her zaman popüler olan bir Stil Dare a Day yarışması yürütüyor .

Sohbete ekleyin : Eğer böyle bir meydan okuma yaptıysanız – lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, böylece öğrenelim!

6. Gerçek Hayat Olayları

Okuyucularınızla topluluk oluşturmanın en güçlü yollarından biri, onlarla yüz yüze görüşmektir.

Bunun her türlü lojistik zorlukla dolu olduğunu biliyorum, ancak okuyucularınızla tanışabilirseniz – fırsatı değerlendirin çünkü yüz yüze etkileşimler ve gerçek hayatta paylaşılan bir deneyim kesinlikle topluluk inşasını hızlandırıyor gibi görünüyor.

Bunu ilk blogumun ilk günlerinde, çok sayıda okuyucumun olmadığı, ancak bir tatil için Londra’da olacağımı yazdığımda ve okuyuculara bir şeyler içmek için buluşmak isteyip istemediklerini sorduğumda ilk kez denedim. Bir bira içmek için 3 kişi gelmiştim – büyük bir kalabalık değil ama ilk defa okuyucularla yüz yüze tanışmıştım.

Şimdi ne zaman yeni bir şehirde olsam, buluşmak için bir zaman ve yer tweet atmaya/göndermeye çalışacağım. Bazen iyi bir katılım oluyor, bazen de küçük oluyor – ama her seferinde bana okuyucularla tanışmak ve onlarla ilişkiler kurmak (ve onların birbirleriyle tanışmak) için harika bir fırsat veriyor.

Okurlarla tanışmak için kendimi ortaya koymamın bir diğer yolu da okuyucularımın katılacağını düşündüğüm etkinliklere katılmaktı. İlk zamanlar benim için bu, herkes gibi popüler etkinlikler için bilet almakla ilgiliydi ama zamanla bu, okuyucularımın katılacağını bildiğim etkinlikler için geldiklerinde konuşma davetlerini kabul etmek anlamına geliyordu.

Son birkaç (pandemi öncesi) yılda elbette sadece diğer insanların etkinliklerine katılmakla kalmayıp, burada Avustralya’da kendi Bilonu Eğitim Etkinliklerimi düzenleme fırsatım oldu. Bu, alelacele düzenlenen 100 kişilik bir etkinlikle nispeten küçük bir şekilde başladı, ancak her yıl büyüdü – Eylül Gold Coast etkinliğimizin birkaç saat içinde 200 Early Bird bileti sattığı noktaya kadar .

Gerçek hayattaki etkinliğimizin ek avantajı, hem sanal biletlerin satışında hem de etkinlik için hashtag aracılığıyla sanal bir etkinliğin onunla birlikte çalışmasıdır. Tüm Bilonu okuyucuları Avustralya’ya bizzat gidemese de, geçen yılki etkinlik hashtag’i, birçok okuyucunun birbiriyle ve Bilonu markasıyla etkileşime girdiğini gördü ve gerçek bir vızıltı yarattı.

Bir etkinlik düzenledikten veya insanlarla yüz yüze görüştükten sonra fark ettiğim şey, yüz yüze görüştükten sonraki gün ve haftalarda, o kişinin benimle sosyal medyada ve blogda etkileşime girdiğini görme ihtimalimin çok daha yüksek olması. Daha derin bir etkileşim kurmanın en hızlı yollarından biridir.

Dünya çapında yüzlerce gerçek yaşam olayını yöneten birinin mükemmel örneği, kitaplarını yayınlarken ABD’nin her eyaletinde ve son kitabı için dünyanın her kıtasında buluşmalar yapan Chris Guillebeau’dur . Onunla Melbourne’deki bu etkinliklerden birine gittiğim için şanslıydım ve okuyucularının etkinliğe gösterdiği coşkuya hayran kaldım – Chris’in bu kadar çok kişi üzerinde bu kadar büyük bir etkisi olması şaşırtıcı değil.

7. Okuyucularınızı Öne Çıkarın

Yeni imza

2006’da blog yazarlarını ‘ Okuyucularınızı Ünlü Hale Getirmeye ‘ teşvik eden çok kısa bir yazı yazdım .

O zamanlar biraz atılmış bir fikirdi ve çok fazla düşündüğüm bir şey değildi ama son 7 yılda gücünü birçok kez gördüğüm bir şey oldu.

Fikir basit – okuyucularınızı blogunuzda ilgi odağı haline getirin. Çoğu blog, blogger’ı mikrofonla sahnede tutar ve okuyucular seyirciyi tutar – peki okuyucularınızın sahneye çıkmasına izin verirseniz ne olur?

Bu sorunun cevabı, okuyucuların ilgi odağını paylaşmalarına izin verirseniz, blogunuzun gerçek sahibi olacak ve blogunuza çok daha sadık olacaklardır.

Çoğu blogcu kendi profillerini oluşturmak için bloglarını kullanır – ancak blogunuzu okuyucularınızın profillerini oluşturmalarına ve kendi hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kullandığınızda özel bir şey olabilir.

Okuyucunuzu daha önce yayınladığım (2013 için güncellendi) ünlü kılmanın birkaç yolu:

 • Bir Gönderiye yorum yapın – bazen okuyucular blogunuzun yorumlarında inanılmaz derecede anlayışlı ve akıllıca gözlemler ve ipuçları verir. Yorum dizisindeki bir avuç insan tarafından okunacak olsa da – neden onu çekip yayınlarınızdan birinin temeli olarak kullanmıyorsunuz – içindeki bilgeliği ve yorumu yapan kişiyi vurgulayın.
 • Bir Okuyucunun Blogu Hakkında Bir Yazı Yazın – blogunuza yorum bırakanların bloglarını ziyaret edin ve yankı uyandıran ve okuyucularınızla alakalı olanı seçin. En iyi gönderileri ve bu konuda neleri sevdiğinizi vurgulayan o bloga bağlantı veren bir bağlantı gönderisi yazın.
 • Okuyucularınızı Başka Birinin Bloguna Yorum Yapmaları İçin Gönderin – başka birinin harika blog gönderisine bağlantı veren bir gönderi yazın ve okuyucularınıza bunun hakkında ne düşündüklerini kendi blogunuzda sormak yerine, onlardan diğer kişinin bloguna yorum yapmalarını isteyin . Kendi gönderinizdeki yorumları kapatmak ve onların bloguna zaten bir yorum bıraktığınızı söylemek, bunu daha etkili hale getirmeye yardımcı olabilir.
 • Okuyuculara Kendilerini Tanıtma Fırsatı Verin – okuyuculara kendilerini bir şekilde tanıtma fırsatı veren bir proje yürütün veya bir yazı yazın. Örneğin, dPS’de okuyucularıma soran bir yazı yazdım – bir fotoblogunuz var mı? ‘ Gönderiyi yazarken, okuyucuları fotobloglarına bir bağlantı paylaşmaya davet eden bir satır ekleyeceğimi düşündüm. Ertesi sabah, gönderiyle ilgili 250 yoruma ve okuyuculara çalışmalarını öne çıkarma fırsatı verdiğim için bana teşekkür eden bir yığın e-postaya uyanana kadar pek düşünmedim.
 • Bir sonraki gönderide bir Okuyucu Anketi yapın ve Yanıtları Vurgulayın – bir hafta sonu okuyucularınıza soru sorduğunuz bir gönderi yayınlayın. Ardından, takip eden hafta, soru üzerine kendi düşüncelerinizi eklediğiniz ve okuyucular tarafından bırakılan en iyi yorumlardan bazılarını çıkardığınız bir takip yazısı yapın. Alternatif olarak, twitter takipçilerinize blogunuzla alakalı bir konu hakkında anket yapabilir ve ardından yanıtlarını bir blog yazısı olarak vurgulayabilirsiniz ( bunun örneği ).
 • Konuk Gönderilerini Davet Et – genellikle ‘misafir gönderileri’ hakkında yalnızca blogunuz için ücretsiz içerik almanın bir yolu olarak konuşulur. Bu güzel olsa da – bu konuda en çok sevdiğim şeylerden biri, mikrofonu başka birinin eline vermesi ve normalde yorumlar bölümü tarafından kısıtlanacak birinin, yönünüzü biraz daha fazla güce ve etkiye sahip olmasına izin vermesidir. bir an için topluluk. Bu, gönderiyi yapan kişi üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabilir – aynı zamanda blogunuzda kendileri gibi birinin öne çıktığını gördükleri için okuyucularınız üzerinde de etkili olabilir.
 • Okuyucularınızı Sosyal Ağlarını Tanıtmaya Davet Edin – birkaç yıl önce burada Bilonu’da yürüttüğüm eğlenceli bir proje, okuyucuları sosyal medya hesaplarını burada blogda bizimle paylaşmaya davet ettiğim bir ‘ sosyal medya aşkı ‘ yaşamaktı. Okuyucular Twitter, Facebook, Youtube, StumbleUpon (ve daha fazlası) hesaplarını paylaşarak yorum bıraktılar ve tüm gönderileri (700’den fazla) listeler halinde derledik, böylece okuyucular birbirini takip edebildi. Çok büyük bir işti ama okuyucularımızın profillerini büyütmelerine yardımcı oldu.

Okuyucularınızı ön plana çıkarmanın ve onlara kendi çevrimiçi projeleri ve hedeflerinde yardımcı olmanın daha birçok yolu var. Lütfen bu tür şeyleri kendi blogunuzda nasıl yaptığınızı aşağıda bize bildirin!

bilonu.com Kurucu - 2022

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir