Hep Merak Edilen Efsaneleşmiş Alman Çikolatası – Nussknacker #2022
0

Yazı İçeriği

   Herkese merhaba dostlar bugün blog yazımızda herkesin diline dolanan efsanevi bir tadı olan Alman menşeili Alman fındıklı çikolatasından ve markasından bahsedeceğiz . Bu yazı keyfe keder bir yazıdır sadece ilginç olduğu için paylaşmak istedim .

Çoğunuzun da bildiği üzere Almanya’da yaşayan akrabalarınızın her tatilde getirmiş olduğu klasikleşmiş , millileşmiş bir fındıklı çikolata vardır . Bunun hikayesini çocukluğumdan beri ben bile merak etmişimdir .

Peki bu Alman çikolatası  hikayesi ne ?

Tarihi

İki kaldıraç kolundan oluşan ilk fındıkkıran, eski zamanlarda zaten mevcuttu. Aristoteles onu icat etmekle tanınır. M.Ö. 300 yıllarına ait oldukça dekoratif bir bronz model. Taranto yakınlarındaki bir mezarda bulundu. Böyle bir aleti olmayan alt sınıflar ya taş, çekiç ya da dişlerini kullandılar. Leonardo da Vinci’nin de bir fındıkkıran cihazı üzerinde çalıştığı söyleniyor. Her durumda, ahşap figürleri çevirmek için bir torna tezgahı geliştirdi. 16. yüzyılın başında figüratif fındıkkıranlara dair kanıtlar vardı. İngiltere Kralı VIII. Henry ikinci karısını verdianne Boleyn karmaşık bir şekilde oyulmuş bir kraker. Jacob Grimm, bu bağlamda fındıkkıran figürlerinin putlardan ev ruhlarını yatıştırmak için evrimleştiğini anlatıyor.

Süslü fındıkkıran figürlerinin altın çağı, ilk kez Val Gardena ve Oberammergau’da oyuldukları 18. yüzyıla kadar uzanıyor. XIX. yüzyılda başladı. Güney Tirol’de Bavyera oryantal figürlerinde çoğunlukla insanlardan komik tipler yapıldı. 1735’ten itibaren ahşap fındıkkıranlar Pazar günü Thüringen’deki Sonneberg’den geldi. Ekim Sonneberg’deki küçük biniciye ek olarak, Sonneberg’deki fındıkkıran 1920’lere kadar dünya oyuncak kentinin sembolü oldu.

19. XIII. Yüzyılda madencilik Aralık ayında Hizmet Dışı bırakıldıktan sonra, Cevher Dağları’ndaki insanlar çoğunlukla Seiffen, Olbernhau ve Neuhausen / Erzgeb arasındaki sözde oyuncak köşesinde arama yaptılar. yeni gelir kaynakları için. Ağırlıklı olarak sandalyeler ve mobilyalar gibi ahşaptan yapılmış dekoratif objelerin üretimi ve üretimine odaklandılar, aynı zamanda melekler ve madenciler, mum kemerleri, tütsü tütsü ve fındıkkıranlar gibi ahşap oyuncakların ve pencere figürlerinin üretimine odaklandılar. Jandarmalar, askerler veya krallar “Hebelmann” ın en popüler figürleri oldu. Friedrich Wilhelm Füchtner, bugün bilinen Erzgebirge şekli ve renginin ilk fındıkkıranını 1870 dolaylarında çevirdi. Kocaman ağızlı figürler saygı uyandırmalıdır. Bazı fındıkkıranlar da karikatür olarak yapıldı. Örneğin, Napolyon, Leipzig yakınlarındaki Milletler Savaşı’ndan sonra ve daha sonra Bismarck’tan sonra bir fındıkkıran olarak tasvir edildi.

Doğal olarak canlı renklerle boyanmış figürler de çocuklara hitap etti; Noel pazarlarında satıldılar ve yılın 19. Pazar günü satıldılar. XIX yüzyılda çocuk oyuncakları olarak kabul edildiler. Ancak işlevsel fındıkkıran, örneğin Art Nouveau aşamasında tasarımcılar tarafından da keşfedildi.

Almanya’dan hatıra : Alman çikolatası, Lezzetli bir rüya

Bilonu olarak Almanya’dan getirilen ve yüzlerimizi mutlulukla gülümseten harika Alman çikolatasını yazmak istedik. Almanya’dan en popüler hatıra olarak çikolata . Çocukluğumuzda Almanya’dan gelen amca ve teyzelere hasret kaldığımız zamanlara özlem duymak fena olmazdı. Ayrıca Almanya’dan bir dönüş uçuşundan sonra eli boş dönmemeniz için bir fırsat olacaktır, çünkü her zaman sizi bekleyen biri olacaktır.

Alman çikolatası Choceur – Nussknacker 1960’dan beri dünyanın en çok ithal edilen çikolatalarından biridir

Almanya ile çikolatanın ilişkisi sadece Almanya’dan gelen akrabalarımızla sınırlı değil. Alman çikolatası aynı zamanda dünyanın en çok ithal edilen çikolatalarından biridir. 2016 yılında Almanya çikolatasıyla dünya ihracat şampiyonu oldu. Almanların çikolata sevgisi sadece ihracatla sınırlı değil. Çikolata tüketmeye de çok düşkünler ve Köln’de bir de çikolata müzesi var. Köln’e seyahat etme imkanınız varsa Çikolata Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Çikolatanın hikayesini izleyebilir, çikolatanın eşsiz lezzetini test edebilirsiniz.

Nussknacker

Almanya’dan hatıra olarak farklı lezzetler . “Nussknacker” tam da akrabalarımızın Almanya’dan getirdiği çikolatadır. Bütün kuruyemişleri ve efsane çikolatası ile bir lokmada sizi çocukluğunuza götüreceğini ve nostaljik anılarda size eşlik edeceğini garanti ediyoruz. “Fındıkkıran”, “Choceur” markasının en bilinen ürünü olmasına rağmen, diğer çikolataların da kendine has tatları vardır. Yani Choceur’dan sonra hayatınızda hiç çikolata tatmamış gibi hissetmeniz mümkün. Almanya’da kaldıktan sonra eli boş dönmemenizi öneririz.

Çikolata’nın İçeriği

Bu yazı https://emreersahin.com.tr/ tarafından yazılmıştır .

Bu Ürünün Alternatifi 

Tek tek tatmak isteyenler için: “Schogetten” sloganı ile 

Schogetten

Bu efsanevi çikolata tadı farklı şekiller alıyor ve “Schogetten” markasıyla çikolata tutkunlarını etkiliyor. Çikolatayı parçalara ayırmanın dahiyane fikriyle 1962 yılında pralin formunda üretimiyle piyasaya çıkan ve şimdi Türkiye’de de bulunan bu çikolata, ilk günkü kadar lezzetlidir. “Schogetten” sevenler, tam yağlı süt, çilek, bitter, fındık gibi çeşitli çeşitlerin tadını çıkarabilir ve şimdi zencefil ve patlamış mısır gibi tatlar ile.

Evet arkadaşlar bugün size keyfe keder bir yazı paylaştım esenlikle kalın . 😊

plustema.com.tr & bilonu.com Co Founder Ich lerne Deutsch 🇩🇪 23"

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir