2022 İsviçre’den Türkiye’ye Sıla Yolu Canlı Yayını Yapan Türk Youtuber – 30 Nisan 2022
0

Yazı İçeriği

   Günaydın , yeni bir blog yazısından herkese merhaba , bugün İsviçre’den – Türkiye’ye tatile giden bir Türk vatandaşı olan Murat bey‘in canlı yayınlarını ve kısa öz geçmişini paylaşacağız . İsviçre – Türkiye arası yol durumunu anlatan , gurbetçi vatandaşlarımızı bilgilendiren bir blog yazısı olacağını umuyorum .

Peki , Murat Bozdoğan Kimdir ?

Murat Bozdoğan , 1967 yılında Almanya / Hildesheim doğumludur . Babası Türk vatandaşı olan Murat bey 3 – 3.5 yaşında Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır . Babası Türkiye’ye döndükten sonra ilk eşinden ayrılıyor ve yeni bir evlilik yapıyor . Mahkeme velayeti Murat bey‘in babasına veriyor . Murat bey‘in babası Türkiye’de ayakkabı işi yapıyor umduğu gibi kazanmayınca tekrardan yurt dışına çıkmayı planlıyor  . Murat bey‘in babası Almanca bildiği için ve mesleği olduğu için İsviçre’ye başvuruyor ve İsviçre Murat bey‘in babası ve annesini işçi olarak kabul ediyor . Murat bey‘in babası tekrar iş için İsviçre’ye göç ediyor . Murat Bozdoğan 5.ci sınıfa kadar Türkiye’de eğitim görüyor . Tabi yine kesin dönüş yapmayı planlayan Murat bey‘in ebeveynleri dönemiyor ve Murat bey‘i Türkiye’den İsviçre’ye getiriyor . 11 yaşında Türkiye’den İsviçre’ye gelen Murat bey adaptasyon sürecinde çok sıkıntılar çektiğini anlatıyor . En çok zorlandığı nokta yabancı dil ve iletişim konusu olan Murat bey İsviçre’de ilk gittiği okulda kendi ve bir İtalyan’ın okulda azınlık olan iki yabancı olduğunu anlatıyor.  Almanca dilini 1,5 yılda öğrendiğini söyleyen Murat bey ilk öğreniminden mezun olduktan sonra İsviçre’de meslek okulunda kalorifer ile ilgili bir bölüm okuduğunu anlatıyor aslında o dönemde araba mekaniği okumak isteyen Murat bey o sektörde iş  bulamadığını sonradan araba mekaniği bölümüne başvurmak için aslında herhangi bir araba alıp başvurduğunu anladığında çok olmasa da biraz pişman olduğunu anlattı ve şuan ki mesleğinden memnun olduğunu , gezmeyi ve çalışmayı sevdiğini ekledi . Bunun üzerine Murat bey , elektrik – elektronik , bilgisayar vb. meslek diplomalarını da aldığını anlatıyor . Şuan ki çalıştığı meslekte örneğin İsviçre’de elektrik ile uğraşıyorsa o mesleğin öğretim belgesini almak zorunda olduğunu bunun bir İsviçre iş kanunu olduğunu sözlerine ekliyor . İsviçre’ye geldiğinde ilk 4 – 5 hafta Türkiye’ye geri dönmek istediğini anlatan Murat bey özellikle en garipsediği şeylerden birini şu şekilde anlatıyor ” İsviçre’de bir markete girdiğimde 20 metrelik rafta boydan boya çikolata çeşitleri vardı ve şaşırdım geldiğim Bursa’nın Karacabey ilçesinde yaşadığım yerde  bakkalda bu kadar çeşit çikolatayı görmedim .” Cümlesini ekliyor . Özel hayatından bahseden Murat bey belirli bir süre bir kız arkadaşı ile yaşadığını , kamplar yaptıklarını , gezdiklerini anlatıyor . Eskiden uçak fiyatları pahalıydı cümlelerini kuran Murat bey eskiden 1 yeri 1 günlüğüne kiralamak için 100-110 İsviçre Frangı ödediğini anlatıyor . O yıllardan sonra evlendiğini anlatan Murat bey 19 yaşında bir erkek evladına sahip . İlk eşinden ayrılan Murat bey yeni bir evlilik yapıyor ve şuan yeni eşiyle bir hayat sürüyor .  Murat bey 54 yaşında İsviçre ikamet etmektedir . Evli ve 1 çocuk babasıdır , Şuan bir şirkette Teknisyen olarak çalışmaktadır . Çoğunlukla Youtube üzerinden İsviçre hakkında vlog ve sıla yolu canlı yayını yapmaktadır .

Murat Bozdoğan Youtube Kanalı : https://www.youtube.com/c/MuratBozdogan1967?sub_confirmation=1

Murat Bozdoğan İnstagram Sayfası : https://www.instagram.com/bozdogan1967/

İSVİÇRE – AVUSTURYA

ALMANYA

AVUSTURYA

MACARİSTAN

SIRBİSTAN

SIRBİSTAN Otel Fiyatları ve Konaklama

BULGARİSTAN

TÜRKİYE

İsviçre Hakkında Kısa Bilgiler

İsviçre veya resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu, Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesiştiği noktada bulunan bir ülkedir. Bern’in federal makamların koltuğu olduğu 26 kantondan oluşan federal bir cumhuriyettir. Lihtenştayn, Almanya, batıda Fransa, güneyde İtalya, doğuda Avusturya ile kuzey sınırında yer almaktadır.

İsviçre’nin Coğrafi Konumu – Politik Duruşu

İsviçre, Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bölünmüş, Aralık ayında denizi olmayan 41.285 km2 alana sahip bir ülkedir. Yaklaşık 8,5 milyon kişiden oluşan İsviçre nüfusu, çoğunlukla en büyük şehirlerin bulunduğu platoda yoğunlaşırken, Alpler bölgenin giderek daha fazla bölümünü işgal ediyor. Bu şehirler arasında iki küresel şehir ve ekonomik merkez olan Zürih ve Cenevre bulunmaktadır. Aralık. İsviçre Konfederasyonu uzun bir silahlı tarafsızlık geçmişine sahiptir – 1815’ten beri uluslararası bir savaş durumu olmamıştır – ve 2002’ye kadar Birleşmiş Milletler’e katılmamıştır. Bununla birlikte, aktif bir dış politika izlemekte ve genellikle dünya çapında barış inşası girişimlerine katılmaktadır. İsviçre aynı zamanda Kızıl Haç’ın doğduğu ülkedir ve en büyük ikinci BM merkezi de dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa düzeyinde, Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir ve Schengen Bölgesinin bir parçasıdır, ancak Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üyesi değildir.

Yazımızda bize içerik sunan Murat ağabeyime ve yol arkadaşlarına teşekkür ederiz . Yazımız canlı yayın seyrinde olduğu için sürekli güncellenecektir . Bugün paylaştığımız yazıda bize destek olan blog okurlarımıza teşekkür ederiz ., esenlikle kalın . 😊

plustema.com.tr & bilonu.com Co Founder Ich lerne Deutsch 🇩🇪 23"

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir