2022 YKS değişti mi yoksa değişiyor mu? SON DAKİKA! Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte cevap!
  1. Anasayfa
  2. Haber

2022 YKS değişti mi yoksa değişiyor mu? SON DAKİKA! Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte cevap!

YKS değişti mi? Yükseköğretim Kurulu, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan itibaren ön lisans ve lisans programlarında TYT ve AYT 150 ve 180 baraj puanı uygulamasının kaldırıldığını duyurdu. Adaylar, ortaöğretim başarı puanını sınav puanına ekleyerek yerleşme imkanına sahip olacaklardır. Peki, YKS değişti mi yoksa değişiyor mu? SON DAKİKA! Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte cevap!

0

Yazı İçeriği

YKS değişti mi, değişiyor mu? SON DAKİKA! Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte yanıtı!

YKS değişti mi? Yükseköğretim Kurulu, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan itibaren ön lisans ve lisans programlarında TYT ve AYT 150 ve 180 baraj puanı uygulamasının kaldırıldığını duyurdu. Adaylar, ortaöğretim başarı puanını sınav puanına ekleyerek yerleşme imkanına sahip olacaklardır. Peki, YKS değişti mi yoksa değişiyor mu? SON DAKİKA! Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte cevap!

Üniversite sınavı değişiyor mu? Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (Yks) itibaren ön lisans ve lisans programlarının seçiminde eşik puan uygulamasının kaldırıldığını duyurdu. Peki, YKS değişti mi yoksa değişiyor mu? SON DAKİKA! Üniversite sınavı değişiyor mu? İşte cevap!

YKS DEĞİŞTİ Mİ?

YÖK‘ten yapılan açıklamada, “Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanının hesaplanmasında uygulanan TYT puan türünde 150 puan almak şartıyla yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA için 150. Dil ve dil puan türleri için 180 sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır.

ÜNİVERSİTE SINAVI DEĞİŞİYOR MU?

Açıklamada, “Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak” ibaresi kullanıldı.

“Adaylar geçmiş yıllarda olduğu gibi ortaöğretim başarı puanının sınav puanına eklenmesiyle oluşturulacak yerleştirme puanı ile puan avantajına göre yerleştirilme imkanına sahip olacaklardır.”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adaylardan AYT ve/veya YDT alsalar dahi Say, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır. Dil puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Sınavından 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmak ve iki sınavdan en az birinden 0,5 veya daha fazla puan almış olmak uygulanmaya devam edilecektir. programlara başvuruda adayın TYT puanının hesaplanması gerekir ve ilgili yükseköğretim kurumu, taban puan şartı aranıp aranmadığına ve aranıyorsa adaylara kaç puan başvurabileceğine karar verir ve bunu adaylara ilan eder. basın ve medya.

 

YKS DEĞİŞİYOR MU?

Açıklamaya göre, tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını seçebilmek için gereken asgari başarı sıralaması uygulanmaya devam edilecek.

Ayrıca 2021-TYT‘de alınan 200 veya daha fazla puan dönüştürülerek 2022-YKS’de kullanılabilir. 2022 yılı itibari ile alınan TYT 200 ve üzeri puanlar ise gelecek yıl kullanılmayacaktır.

135 dakika olan Temel Yeterlilik Testi’nin sınav süresi 30 dakika artırılarak 165 dakikaya çıkarılacak.

 

 

bilonu.com Kurucu - 2022

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir