2022 Almanya’ya öğretmen veya eğitimci olarak göç etmek .
 1. Anasayfa
 2. Almanya

2022 Almanya’ya öğretmen veya eğitimci olarak göç etmek .

Almanya'ya öğretmen veya eğitimci olarak göç etmek .

1

Yazı İçeriği

              Merhaba dostlar , blog sayfamıza hoş geldiniz .  Bugün konu olarak Almanya’ya nasıl öğretmen veya eğitimci olarak göç edebilme imkanınız olduğu hakkında bir blog yazısı yazacağız ve size Almanya’da Almanca ve İngilizce öğretmeni olarak gelmiş Erhan ve Sevi çiftinden referans alınarak bir video içeriğini sunacağız .

Size kısaca çiftimizin özgeçmişinden bahsedelim .Çiftimizden Almanca öğretmeni olan Erhan bey 1994 yılında Almanya’da doğuyor çocukluğunun 11-12 yılını Almanya sınırları içerisinde yaşadıktan sonra 2005 yılında ailesi Türkiye’ye kesin dönüş yapıyor . Kendisinin de videolarında geçmişi ile ilgili bahsettiği tek şey ” Ben aile zoruyla Türkiye’ye çocukken taşındım ve ailem ile Türkiye’ye kesin dönüş yaptığımızda dil konusunda ve adaptasyon konusunda ciddi sıkıntılar çektim .” diyor Erhan bey lise öğrenimini ve üniversite öğrenimini İstanbul’da tamamlayıp özel bir kurumda Almanca öğretmeni olarak çalışmaya başlıyor ve 2020 yılına kadar çalışıyor tabi öğretmen olduğu süreçte kendi çalıştığı kurumda Sevi hanım ile tanışıp bir birliktelik kuruyor . Bu birliktelikte dünyalar tatlısı bir erkek çocuğu Aren 2019 yılında Türkiye’de doğuyor . Sevi hanım hakkında bilgi vermemiz gerekirse 1987 yılında Türkiye’de doğuyor eğitim öğretimini Türkiye’de tamamlayan Sevi hanım akademik hayatında başarı sahibi bir İngilizce öğretmenidir . 11 yıl boyunca özel eğitim kurumlarında çalışmıştır Erhan bey ile tanışması ve birlikteliği bu yıllara dayanır . Kısaca özetlersek çiftimiz 2020 yılında Almanya’ya İngilizce ve Almanca öğretmeni olarak göç etmiştir . 

 

Almanya Günlükleri

Almanya Günlükleri İnstagram Sayfası : https://www.instagram.com/almanyagunluklerii/

Peki , siz Almanya’da nasıl öğretmen olarak çalışma imkanı bulursunuz ? isterseniz bu sorunuza kısa ve öz bir şekilde cevap verelim .

 • İlk olarak Türkiye’de Almanya denkliği olan bir  okulda lisans / eğitim fakültesinde hazırlık ile birlikte 5 yıl üniversite okumanız gerekiyor . Okuduğunuz okulun Almanya denkliğine bakmak için Anabin denklik portalı‘nı  kullanabilirsiniz . Sonraki işlem olarak Eğer bölümünüz İngilizce ise İngilizce için dil yeterliliğinizi gösteren Almanya resmi makamlarınca tanınmış belge örneğin : TOEFL sertifikası almanız gerekiyor .  Bölümünüz Almanca veya branş bölümü ise Almanca dilini yeterli seviyede öğrendiğinizi kanıtlayan bir sertifikaya sahip olmanız gerekiyor örneğin : Goethe , Telc sertifikalarını vize işlemlerinde konsolosluğa sunmanız ve kısa dil konuşma mülakatında bu seviyede dil bildiğinizi kanıtlamanız gerekiyor .
 • İkinci aşma en yorucu ve maliyetli olan vize işlemlerini inceliyoruz . Almanya’da öğretmen olmak isteyen bir kişi iş arama vizeyle veya eğitim görüp öğretmen olacaksa eğitim vizesi ile göç etmesi gerekiyor . İş arama vizesi veya eğitim vizesi için finansal olarak Almanya’da yaşayan bir garantör veya sizin Almanya’da geçinebileceğiniz 6-12 ay arası değişen aylık ortalama bedeli 861€ olan bloke hesap isteniliyor ve bunlardan ayrı olarak eğer Almanya’dan bir kurum size çalışma davetiyesi göndererek sizin finansal olarak destekleyebilir tabi bu davetiyeden bağımsız olarak düşünülebilir bazı kurumlar ise masrafları siz ödeyin diyebilir bu ayrı bir konu . İş arama vizesinde konsolosluk sizden bir adet motivasyon mektubu isteyecektir. ( Almanca olması etkili bir adım olacaktır. )  Vize sizin elinize ortalama 2-3 hafta içerisinde ulaşacaktır .
 • Üçüncü ve son adım olarak Almanya’ya geldiğinizde ilk yapmanız gereken bazı şeylerden bahsedelim Almanya’ya geldiğiniz ilk gün ev kiralamanız veya internet ortamından günlük bir yer kiralamanız gerekecektir . Ev kiraladıktan sonra yapmanız gereken ilk işlem oturduğunuz eyalette bulunan yabancılar dairesine giderek “Süreli oturum ” talebinde bulunmanız gereklidir .  Yaşadığınız eyalete bağlı belediye aracılığı ile elektrik , su , doğalgaz gibi kiraladığınız ev için enerji aboneliği alabilirsiniz .  

Bugün sizlerle Almanya’da yaşayan bir çiftin kısa öyküsünü ve Almanya’ya nasıl öğretmen olarak göç edilir konusunu paylaştık esenlikle kalın😊

Deutscher Inhalt :

Hallo Leute, willkommen auf unserem Blog. Heute schreiben wir einen Blogbeitrag darüber, wie Sie als Lehrer oder Erzieher nach Deutschland einwandern können, und stellen Ihnen einen Video-Content über das Ehepaar Erhan und Sevi vor, die als Deutsch- und Englischlehrer nach Deutschland kamen.

Lassen Sie uns kurz auf die Biografie unseres Paares eingehen: Erhan, einer der Deutschlehrer unseres Paares, wurde 1994 in Deutschland geboren. Das Einzige, worüber er in seinen Videos spricht, ist „Ich bin als Kind aufgrund familiären Drucks in die Türkei gezogen und als ich mit meiner Familie in die Türkei zurückkehrte, hatte ich große Probleme mit der Sprache und der Integration“, sagt Erhan. Nach dem Abitur und der Universitätsausbildung in Istanbul arbeitete er als Deutschlehrer in einer privaten Einrichtung und arbeitete natürlich bis 2020. Während seiner Lehrtätigkeit lernte er Frau Sevi kennen und gründete eine Familie. In dieser Vereinigung wurde 2019 in der Türkei ein süßer Junge, Aren, geboren. Wenn wir Informationen über Frau Sevi geben müssen, sie wurde 1987 in der Türkei geboren. Sie hat ihre Ausbildung in der Türkei abgeschlossen und ist eine erfolgreiche Englischlehrerin in ihrem akademischen Leben. Seine Begegnung und Zusammenarbeit mit Erhan Bey, der 11 Jahre in privaten Bildungseinrichtungen tätig war, geht auf diese Jahre zurück. Kurz gesagt, unser Paar ist 2020 als Englisch- und Deutschlehrer nach Deutschland eingewandert.

Wie finden Sie also die Möglichkeit, in Deutschland als Lehrer zu arbeiten? Lassen Sie uns Ihre Frage kurz und prägnant beantworten.

 • Zunächst müssen Sie 5 Jahre an der Universität studieren, zusammen mit der Vorbereitung an der Fakultät für Grundstudium / Pädagogik in der Türkei. Die deutsche Gleichwertigkeit Ihrer Schule können Sie auf dem Gleichwertigkeitsportal anabin prüfen. Wenn Ihr Fach Englisch ist, ist der nächste Schritt, ein von den deutschen Behörden anerkanntes Dokument zu erhalten, zum Beispiel: TOEFL-Zertifikat zum Nachweis Ihrer Englischkenntnisse. Wenn Ihr Fachbereich Deutsch spricht oder eine Außenstelle ist, benötigen Sie eine Bescheinigung, dass Sie ausreichend Deutsch gelernt haben, z. B. Sie können Ihre Sprachkenntnisse in einem kurzen Sprachinterview unter Beweis stellen.
 • In der zweiten Phase prüfen wir die mühsamsten und kostspieligsten Visaverfahren. Eine Person, die in Deutschland Lehrer werden möchte, muss mit einem Arbeitssuchevisum oder mit einem Bildungsvisum einwandern, wenn sie studieren und Lehrer werden möchte. Für ein Arbeitssuchevisum oder ein Bildungsvisum wird ein in Deutschland lebender Bürge oder ein Sperrkonto mit durchschnittlichen monatlichen Kosten von 861 € benötigt, die zwischen 6-12 Monaten liegen, in denen Sie in Deutschland leben können , wenn eine Einrichtung aus Deutschland Ihnen eine Arbeitseinladung schickt, kann sie Sie finanziell unterstützen, natürlich kann dies unabhängig von der Einladung berücksichtigt werden, einige Einrichtungen können sagen, dass Sie die Kosten tragen, dies ist eine andere Frage. Im Arbeitssuche-Visum wird das Konsulat Sie um ein Motivationsschreiben bitten. (Deutsch zu sein ist ein effektiver Schritt.) Ihr Visum wird Sie in durchschnittlich 2-3 Wochen erreichen.
 • Lassen Sie uns als dritten und letzten Schritt über die ersten Dinge sprechen, die Sie tun sollten, wenn Sie nach Deutschland kommen: Am ersten Tag, an dem Sie nach Deutschland kommen, müssen Sie online ein Haus mieten oder eine Wohnung mieten. Nach Anmietung eines Hauses müssen Sie zunächst zur Ausländerbehörde Ihres Wohnortes gehen und dort eine „Aufenthaltserlaubnis“ beantragen. Für das von Ihnen gemietete Haus können Sie Energieabonnements wie Strom, Wasser, Erdgas über die Gemeinde des Bundeslandes, in dem Sie leben, beziehen.

Heute haben wir mit Ihnen die Kurzgeschichte eines in Deutschland lebenden Paares geteilt und wie man als Lehrer nach Deutschland einwandert, bleiben Sie gesund😊

 

 

 

 

 

Yazı Kaynakları

plustema.com.tr & bilonu.com Co Founder Ich lerne Deutsch 🇩🇪 23"

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Nisan 18, 2022

  Çok güzel bir içerik olmuş ♥️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir